Graviola - Guanabana Meyvesi Faydaları
Graviola - Guanabana Meyvesi Faydaları
Graviola ( Soursop) Nedir?
Bilimsel adı Annona Muricata olan Graviola, boyu 25-30 metre yüksekliğe kadar uzanan bir ağaç olup Afrika Sahra-altı, Güneydoğu Asya’daki yağmur ormanları ve Güney Amerika’da yetişir. Tarçın elması adı verilen ve büyüklüğü 30 cm olan meyveler veren Graviola; soursop ve guabana adları ile de bilinir. Graviola meyvesinin kabuğu dikenli ve acıdır, fakat meyvenin içi hem yumuşak hem de tatlıdır. 
Graviola Meyvesinin Besin Değeri 
Graviola diğer adıyla soursop minarel ve vitamin açısından besin değeri açısından oldukça zengindir İçerisinde kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum,az miktarda demir gibi minarelerin dışında A, B6, B12, D ve bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.  
Bir posiyon yani yaklaşık 100 gram graviola meyvesi 66 kaloridir. Graviola meyvesi  tıp alanında içeriğindeki vitamin ve minarelerden dolayı tedavi amaçlı kullanılır. 
 
Graviola Meyvesinin Kullanım Alanları
 
Graviola meyvesi, içecek ve dondurma yapımında kullanılması dışında tıp alanında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Guanabana meyvesi ve graviola ağacı yaprakları; ateş, karın ağrısı, mide ağrısı, öksürük ile astım, hipertansiyon ve romatizma tedavisinde kullanılır. Meyvenin aynı zamanda sakinleştirme etkisi de bulunmaktadır. Bunların dışında içeriğinde bulunan asetogenin adı verilen yağ asitleri nedeniyle kanserin gelişimini önleme ve yavaşlatmada etkilidir. Aynı zamanda içeriğindeki bazı bileşikler antiviral ve antiparazitik olabildiği için parazit enfeksiyonlarında ve iltihaplarda tedavi amaçlı kullanılır.
Graviola Bitkisi Faydaları
Graviola ya da soursop birçok hastalığın tedavisinde faydalı olması dışında, bir ilaç firması tarafından uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda graviola bitkisi ile kanser arasındaki ilişki olup olmadığı incelenmiş ve graviola ile kanser arasındaki olumlu etkiler bulunmuştur. 
 İçeriğindeki asetogenin yağ asitleri nedeniyle kanser hücrelerinin gelişimin yavaşlatarak ya da durdurarak; kanserin ilerlemesini engellediği, hatta kemoterapiye göre 10 bin kat daha etkili olduğu görülmüştür. 
 Meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, akciğer kanseri, yumurtalık kanseri, karaciğer kanseri ve lenfoma kanseri dahil 12 farklı kanser türünde sadece kanser hücrelerini hedef aldığı ve hedefteki hücreleri yok ettiği gözlemlenmiştir.
 Kemoterapi, kanser tedavisinde uygulandığında sağlıklı hücrelere de zarar verirken; graviola sadece kanserli hücreleri hedef alarak yok ettiği kanıtlanmıştır.
 
Graviola Bitkisi Faydaları, Graviola Meyvesi Faydaları, Guanabana Meyvesi Faydaları, Graviola Meyvesinin Kullanım Alanları, Meme Kanseri, Guanabana Meyvesinin Kanser Tedavisi, Kanser Tedavisinde Guanabana, Guanabana, Soursop, Guanabana Nasıl Yenir,