Graviola Meyvesi Nerelerde Bulunur
Graviola Meyvesi Nerelerde Bulunur

Graviola Meyvesi Nerelerde Bulunur?


Graviola ya da soursop, her yerde kolaylıkla bulanabilecek bir meyve değildir. Ülkemizde yetiştirilmediği için yurt dışından ithal edilir ve bu nedenle manav ya da pazarlarda bulmak söz konusu değildir. Graviola meyvesini ancak organik ürün satışı yapan yerlerden ya da güvenilir online satış yapan sitelerden sipariş verebilirsiniz.

Yeşil renkli tropikal meyve sert ve acı bir kabuğa sahiptir ve kabuk soyulduktan sonra içinde beyaz renkli yumuşak ve tatlı bölüm çekirdeklerinden ayıklanarak yenir.

Aynı zamanda graviola bitkisinin yapraklarından temin edebilirseniz, yaprakları 10 dakika kadar sıcak suyun içinde demleyerek çay olarak tüketebilirsiniz.

Graviola Meyvesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Graviola meyvesinin şuana kadar bir zararına rastlanılmamıştır. Fakat her şeyde olduğu gibi bu meyvede de ölçülü yemek sağlık açısından önemlidir.

Daha önceden meyveyi yemeyen kişiler, ve özellikle değişik maddelere alerjik reaksiyonu olan kişilerin dikkatli yemesi tavsiye edilir. Küçük bir parça yiyerek ilk sefer için 24 saat beklenilmesi ile vücudunuzun alerjisi olup olmayacağını gözlemleyebilirsiniz.

Kronik ve ciddi rahatsızlığı olan kişilerin bütün yiyeceklerde olduğu gibi graviola meyvesinde dikkatli olmaları ve doktorlarına danışarak meyveyi yemeleri sağlıklı olacaktır.

Graviola meyvesi, kanseri yavaşlatma konusunda başarılı olduğu bilinse de tedavi amaçlı kullanılmalıdır. Diğer sebze ve meyvelerde olduğu gibi sağlığa katkı sağlamak amaçlı yenmelidir.  Çünkü her hastalığın kişilere göre gelişme ve iyileşme süreci değişkenlik gösterir.

Graviola Meyvesi İçin Kullanım Önerileri

Graviola meyvesini tüketebileceğiniz gibi yapraklarını demleyerek çay olarak da içebilirsiniz. Fakat meyve ile ilgili tavsiye edilen bir tüketim miktarı mevcut değildir.

Graviola meyvesi içeriğinde alkaloid bulunduğu için fazla tüketilmesi parkinson hastalığına  benzer nörolojik semptomlara neden olabilir. Bu nedenle aşırı tüketilmesi özellikle nörolojik hastalıkları olan kişiler için tavsiye edilmemektedir.

Graviola meyvesinin, ilaç firmaları tarafından hapları da yapılmıştır. Meyve ya da hap olarak tüketmeden önce özellikle bilinen bir hastalığınız doktorunuza mutlaka danışın. Özellikle ilke kez meyveyi tüketiyorsanız ve yedikten sonra vücudunuzda bir farklılık hissediyorsanız hemen hastaneye başvurunuz.